Ermeni Soykırım Hakkında

Posted: June 30, 2013 in Uncategorized
Tags: , , , , , , ,

Ermeni Soykırım Hakkında

Rusya’daki Ermeni lobisi, “1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nda 1,5 milyon Ermeni öldürülmedi, zaten o dönemde Ermenilerin toplam nüfusu 1,5 milyon idi” diyen Rus Prof. Dr. Mihail Meyer’e karşı saldırıya geçti. Rusya’nın ünlü Türkologlarından biri olan Moskova Devlet Üniversitesi’ne bağlı Asya ve Afrika Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Meyer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in basın sözcüsü Dmitri Peskov başta olmak üzere birçok gazeteci ve siyasetçinin hocası olarak biliniyor.

Resmi Rus Kultura televizyonun “Türk marşı” adlı programına konuk olan Meyer ve Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Türkiye Masası Başkanı Natalya Ulçenko, Türk-Rus ilişkilerinin yanı sıra Ermeni sorununu da ele aldı.

Sunucunun” Osmanlı’nın son döneminde 1,5 milyon Ermeni öldürüldü mü ?” sorusu üzerine Meyer, “İşte bu bizim genel sorunumuz. Zaten o dönemde Ermenilerin toplam nüfusu 1,5 milyon idi. Bence 1,5 milyondan bahsetmek doğru değil. Ayrıca çoğu insanın kurşun veya kesilerek öldürüldüğünü söylemek de yanlış. Çünkü çoğu Ermeni sürgün sırasında açlıktan hayatını kaybetti.” dedi.

ERMENİ LOBİSİ SALDIRIYA GEÇTİ

Programın ardından Rusya’da faaliyet gösteren Ermeni lobisi yaptığı açıklamada Meyer’i hedef tahtasına koydu. Ermeni lobisine göre Meyer, Rusya’nın sözde Ermeni soykırımını 2 kere tanıdığı gerçeğini umursamıyor . Ermeni lobisi, Meyer’i açıklamalarından dolayı kınadı. Rusya ve Ermenistan sivil toplum teşkilatlarının olaya sert tepki vermeye davet etti. Ermeniler, Kultura televizyon yönetimine de ateş püskürttü. Meyer’in iddialarını yalanlayacak bir özel programın yapılmasını istedi. Ermeni lobisi, parlamentonun alt kanadı Duma’ya seslenerek sözde Ermeni soykırımı için İnkar Yasası çıkartılmasını talep etti.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s