Genç erkeklerde cinsel isteksizlik salgını var!

Posted: July 12, 2013 in Uncategorized
Tags: , , , ,

Genç erkeklerde cinsel isteksizlik salgını var!

Gabile Chat Cinsel Sağlık Bilğileri;

Cinsel isteksizlik sadece andropoz dönemindeki erkeklerin sorunu değil! Genç erkeklerde de seks isteğinin giderek azaldığına dikkat çeken Prof. Dr. Halim Hattat, etkili tedavinin formülünü veriyor. Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı Prof. Dr. Hattat, genç erkeklerin cinsel sorunlarına dair sorularımızı yanıtladı:

ORTALAMA AYDA İKİ KEZ
Ne zaman cinsel isteksizlikten bahsedilebilir?
Cinsel istek konusunda kesin kriterler yoktur. Yapılan çalışmalar; genel cinsel istek sıklığının haftada 1-4 ile ayda 2 kez civarında olduğunu gösteriyor. Bu durumda, bu sıklıktan az cinsel istek duyanlar cinsel istek azlığı yaşıyor denebilir. Önemli olan ise, erkeğin kendi kendini değerlendirmesidir. Bunun için cinsel ilişki sırasında en çok heyecanlanılan ve uyarılan zamana 10 puan verilir. Cinsel ilişki sırasında hiç heyecanın ve uyarılmanın olmadığı zamana da sıfır puan verilir. Eğer cinsel istek, 5-6 puandan düşük ise hormon seviyeleri kontrol edilmelidir.

Genç erkeklerde de testosteron eksikliği görülüyor mu?
Testosteron hormonunun cinsel istek ve fanteziler üstünde önemli bir etkisi var. Cinsel istek, fanteziler, gece ereksiyonları, cinsel aktivite, orgazm ve boşalma sıklığı; testosteron tarafından yönetilir. Testosteron düşükse, cinsel isteksizlik başta olmak üzere bir dizi cinsel sorun oluşur. Erişkin erkeklerde, günde 5-7 miligram testosteron üretimi olur. Ancak bu hormon, 30′lu yaşlardan itibaren yılda, yüzde 1.2 oranında düşmeye başlar.

45′TEN SONRA ARTIYOR
Bu azalma ne zaman belirgin olarak hissedilir?
45-50 yaşlarına gelindiğinde, hormon eksikliği klinik olarak belirti vermeye başlar. Cinsel istek kaybı ve sertleşme kalitesinde azalma bunların başındadır. Ancak son dönemde, 25-40 yaş arası genç erkeklerde de hormonsal düşüklüğe oldukça sık rastlıyoruz.

Cinsel isteksizlikte başka neler etkili oluyor?
Genç erkeklerde özellikle fazla kilo, beslenme şekli, sigara-alkol kullanımı, metabolik hastalıklar ve yoğun stres; testosteronu düşürüyor. Genel olarak baktığımızda ise, testislerin testosteron üretmesini etkileyen her faktör bu hormonu düşürebilir. Testis travması, kanda demir fazlalığı veya böbrek hastalıkları, diyabet, karaciğer ve tiroid problemleri; hormon seviyesini düşürebilir.

STRESİ ÇOK OLANLARDA ERKEN ANDROPOZ RİSKİ
Testislerdeki androjen hormonların üretimini denetleyen hipofiz bezi; stres ve duyguları kontrol eden sistem ile ortaklaşa çalışır. Bu yüzden hayat tatmini az, stresini yönetemeyen, işinde ve aile yaşamında belirlediği hedeflere ulaşamayan, huzursuz, endişeli, mutsuz erkeklerde; testosteron daha az üretilir ve andropoz daha erken başlayabilir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s