Vajinal Mantar Enfeksiyonu

Vajinal mantar enfeksiyonu kadınlar arasında çok yaygın olarak rastlanan bir rahatsızlıktır. Her kadın hayatının bir döneminde bu enfeksiyonu mutlaka bir kere kapar. Vajinitis olarak da bilinen enfeksiyon en fazla genital bölgede olmak üzere koltuk altı v

 

Vajinal mantar enfeksiyonu kadınlar arasında çok yaygın olarak rastlanan bir rahatsızlıktır. Her kadın hayatının bir döneminde bu enfeksiyonu mutlaka bir kere kapar. Vajinitis olarak da bilinen enfeksiyon en fazla genital bölgede olmak üzere koltuk altı ve parmak aralarında da görülür. Kadınların cinsel organında belli oranda mantar zaten bulunmaktadır; fakat bu mantarların oranı arttığında ortaya vajinal mantar enfeksiyonu çıkar. Bu enfeksiyon ileri safhalarda idrara çıkma ve cinsel ilişki sırasında ağrılara neden olur.

Vajina bölgesinde aşırı kaşıntı, vajina kenarında kızarıklık, idrara çıkma ve cinsel ilişki sırasında ağrı, vajinada değişik koku, ağrılı adetler ve beyaz vajinal akıntı vajinal mantar enfeksiyonunun belirtileridir.

 

Vajinal Mantar Enfeksiyonunun Nedenleri

Antibiyotikler: Doktorlar enfeksiyonlu hastalara bakterileri yok etmesi için antibiyotik tedavisi uygular; fakat bazı durumlarda bu antibiyotikler iyi bakterileri yok eder ve enfeksiyonun daha da ileri safhalara taşınmasına neden olur.

Kemoterapi Veya Ameliyat Sonucu Oluşan Yaralar: Kemoterapi ve ameliyat sonucu oluşan yaralar mantar enfeksiyonuna neden olabilir.

Hamilelik: Hamilelikte östrojen seviyesi artar ve böylece mantar enfeksiyonuna neden olan glikojen seviyesinde de artış gözlemlenir.

Doğum Kontrol Hapları Veya Steroitler: Doğum kontrol hapları mantar enfeksiyonuna neden olan vajinadaki şeker seviyesini arttıran östrojen hormonu içerir.

Diyabet Ve AIDS: Diyabet hastaları kandaki yüksek şeker seviyesi nedeniyle mantar enfeksiyonuna karşı daha hassastır. AIDS hastaları ise bağışıklık sistemlerinin oldukça zayıf olması nedeniyle bu hastalığa kolayca yakalanabilir.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Tedavisi

Miconazole: Vajinal mantar enfeksiyonunu iyileştirmenin en etkili yöntemlerinden biri olan ilaç, Candida hücrelerinin büyümesini engeller. İlaç krem veya tablet şeklinde satırılır. İlacın kullanımından önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Tioconazole: Bu ilacın sadece bir dozu vajinal infeksiyona iyi gelir.

Fluconazole: Vajinal mantar enfeksiyonunu iyileştirmenin diğer bir yoludur. Hiçbir yan etki ile karşılaşılmaması için mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Clotrimazole: Fitil şeklinde kullanıldığında daha etkili olur. Fitil vajinaya yerleştirilir ve enfeksiyon geçene kadar çıkarılmaz.

Vajinal Mantar Enfeksiyonuna İyi Gelen Doğal Çareler

Yoğurt: Vajina dışına yoğurt sürmek vajinal mantar enfeksiyonuna iyi gelir.

Potasyum Sorbat Tuzu: Sorbat tuzu enfeksiyonun yayılmasını engeller. Bir kaşık potasyum sorbat tuzunu bir bardak suya koyun. Bir parça pamuğu suya batırıp vajinaya yerleştirin ve bir gece orada bırakın. Enfeksiyona iyi geldiğini sizde farkedeceksiniz.

Elma Sirkesi: Elma sirkesinin asidi, yanma ve kaşınıtı hissini engeller. Enfeksiyonlu alana elma sirkesi sürmek enfeksiyonun iyileşmesine yardımcı olur.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s